#Case study branża medycyny estetycznej i chirurgii. Jak idealny dobór chillera zapobiega przegrzaniu maszyny? 

Współczesne technologie wymagają wyjątkowo wydajnych systemów chłodzenia. Dlatego nasz klient zgłosił się do nas z prośbą o audyt i dobór chillera, który zagwarantuje stabilność temperatury oraz ochronę przed przegrzaniem produkowanych przez nich urządzeń.

Wyzwanie:

Urządzenia te podczas długotrwałej i intensywnej eksploatacji miały problem z przegrzewaniem się, co wpływało na ich efektywność i stwarzało ryzyko przestoju, a nawet długotrwałej awarii. Dlatego potrzebowały odpowiednio dobranego chłodzenia, które działa niczym precyzyjny termostat – absolutna stabilność temperatury, bez najmniejszych wahań.

Jak to zrobiliśmy?

W ramach audytu przeprowadziliśmy badanie rzeczywistego zapotrzebowania na moc chłodniczą używając do tego celu stacji kontrolno-pomiarowej ROI. Przy pomocy zestawu czujników oraz jednostki centralnej, która zbiera oraz analizuje dane przekazywane przez czujniki byliśmy w stanie dopasować chiller do specyficznych wymagań aplikacji klienta.

Czego się dowiedzieliśmy? 

Sprawdziliśmy kluczowe parametry, które z jednej strony pozwalają nam sprawdzić proces chłodzenia w aplikacji, a także służą nam do doboru odpowiedniego rozwiązania.

Sprawdziliśmy: 

Temperaturę wody chłodzącej 

 

Urządzenie pracowało przez ok. 10 min. W tym czasie zaobserwowano ciągły wzrost temperatury aż do awaryjnego zatrzymania urządzenia z powodu przegrzania.

Temperatura wody oscylowała wokół początkowej wartości ok. 17-18 ⁰C, tak by ostatecznie osiągnąć wartości ok. T1=21 ⁰C (wyjście z chillera) oraz T2=28 ⁰C (powrót do chillera), co powodowało już wyłączenie urządzenia z powodu przegrzania.

Stabilna temperatura na wyjściu chillera świadczy, że jego moc jest wystarczająca do zapotrzebowania aplikacji, jednak rosnąca różnica temperatur pomiędzy wyjściem i powrotem chillera świadczy o niedoskonałości aplikacji.

 

Obciążenie cieplne 

 

Obserwując powyższy wykres wyraźnie widać zmienność obciążenia.

Maksymalne zaobserwowane obciążenie cieplne osiągnęło wartość ok. 845W, przy wartości średniej na poziomie ok. 650W.

Nasze rekomendacje: 

Dla tej aplikacji idealnym rozwiązaniem okazał się chiller HEF002-A6-P oparty na technologii Peltiera. Dlaczego?

  • Gwarantuje stabilne chłodzenie przy niskim zużyciu energii.

  • Jest kompaktowy i dostosowany do pracy z wysokociśnieniową pompą, co kompensuje problemy ze spadkiem ciśnienia w układzie.

  • Eliminuje ryzyko przegrzania w intensywnych aplikacjach, zwiększając wydajność i żywotność urządzenia.

  • Dzięki zastosowaniu modułów Peltiera chiller ten charakteryzuje się niższym poziomem hałasu podczas pracy, co zwiększa komfort obsługi zarówno dla technika wykonującego zabieg, jak i dla osoby poddawanej zabiegowi.

Rezultaty:

Dzięki idealnie dobranemu chillerowi udało się wyeliminować ryzyko przegrzań, co zwiększyło stabilność pracy urządzeń bez ryzyka uszkodzeń i przestojów. Korzyści dla klienta to m.in.:

  • stabilna temperatura urządzenia-całkowita eliminacja przegrzań 
  • mniejsze ryzyko awarii i dłuższy czas bezawaryjnej pracy 
  • oszczędność kosztów i czasu dzięki zmniejszeniu liczby interwencji serwisowych

 

Czy Twoja firma też mogłaby skorzystać na optymalizacji chłodzenia? Oczywiście!

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie dobierzemy rozwiązanie, które zadba o niezawodność Twojego chłodzenia na 100%!